ՀՀ Ազգային ժողովը նոյեմբերի 16-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը  եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը հայտնել են, որ  իրենց խմբակցությունները  չեն մասնակցելու  ԱԺ հերթական նիստերի աշխատանքին: Հայկ Մամիջանյանը պարզաբանել է, որ իրենց այս քայլը պայմանավորված է երկրի առջեւ ծառացած խնդիրներով: Ընդդիմադիր խմբակցությունները երեկ պահանջել էին հրավիրել ԱԺ արտահերթ նիստ, ԱԺ խորհրդի արտահերթ  նիստ՝  Կառավարությունից բացատրություններ ստանալու համար, թե ինչ է կատարվում մեր հայրենիքի սահմաններում:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է ԿԸՀ համապատասխան արձանագրությունների մասին, որոնցով պատգամավոր ընտրված եւ լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցրած պատգամավորների մանդատները տրվում են հաջորդ թեկնածուներ  Ասպրամ Կրպեյանին եւ Միքայել  Թումասյանին: Ասպրամ Կրպեյանը կհամալրի ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը, իսկ Միքայել Թումասյանը՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն Միքայել Թումասյանն ԱԺ նիստում  երդվել է:  Խորհրդարանը հաստատել է նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը:
ԱԺ որոշմամբ՝ փակ նիստում կքննարկվի «Ռազմագերիների, պատանդների, անհայտ կորածների եւ պահվող այլ անձանց ճակատագրի պարզման եւ հայրենիք վերադարձնելու խնդիրները» հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող թեմայով հրատապ քննարկում անցկացնելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը:

16 ноября Национальное Собрание начало работу очередных заседаний
Руководитель фракции НС “Армения” С.Оганян и секретарь фракции “Честь имею” А.Мамиджанян заявили, что их фракции не будут участвовать в работе очередных заседаний парламента. Они пояснили, что их шаг обусловлен стоящими перед страной проблемами. Вчера оппозиционные фракции потребовали созвать внеочередные заседания НС и Совета НС  для получения разъяснений от правительства по поводу происходящего на границах РА.
Председатель НС А.Симонян проинформировал о соответствующих протоколах ЦИК, по которым полномочия избранных и досрочно прекративших полномочия депутатов передаются следующим кандидатам - А.Крпеян и М.Тумасяну. А.Крпеян войдет во фракцию НС “Армения”, М.Тумасян - в “Гражданский договор”.
Согласно конституционному закону “Регламент Национального Собрания”, М.Тумасян приведен к присяге на заседании парламента. Утверждены проекты повесток дня сессии и очередных заседаний НС.
В соответствии с решением НС, на закрытом заседании будет обсужден проект решения НС о проведении неотложного обсуждения представляющей общественный интерес темы “Проблемы выяснения судьбы и возвращения на родину военнопленных, заложников, без вести пропавших и других удерживаемых лиц”.