ՀՀ Ազգային ժողովը նոյեմբերի 16-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը  եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը հայտնել են, որ  իրենց խմբակցությունները  չեն մասնակցելու  ԱԺ հերթական նիստերի աշխատանքին: Հայկ Մամիջանյանը պարզաբանել է, որ իրենց այս քայլը պայմանավորված է երկրի առջեւ ծառացած խնդիրներով: Ընդդիմադիր խմբակցությունները երեկ պահանջել էին հրավիրել ԱԺ արտահերթ նիստ, ԱԺ խորհրդի արտահերթ  նիստ՝  Կառավարությունից բացատրություններ ստանալու համար, թե ինչ է կատարվում մեր հայրենիքի սահմաններում:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է ԿԸՀ համապատասխան արձանագրությունների մասին, որոնցով պատգամավոր ընտրված եւ լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցրած պատգամավորների մանդատները տրվում են հաջորդ թեկնածուներ  Ասպրամ Կրպեյանին եւ Միքայել  Թումասյանին: Ասպրամ Կրպեյանը կհամալրի ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը, իսկ Միքայել Թումասյանը՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն Միքայել Թումասյանն ԱԺ նիստում  երդվել է:  Խորհրդարանը հաստատել է նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը:
ԱԺ որոշմամբ՝ փակ նիստում կքննարկվի «Ռազմագերիների, պատանդների, անհայտ կորածների եւ պահվող այլ անձանց ճակատագրի պարզման եւ հայրենիք վերադարձնելու խնդիրները» հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող թեմայով հրատապ քննարկում անցկացնելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը:

On November 16, the RA National Assembly began the work of the regular sittings.
The Head of the NA Armenia Faction Seyran Ohanyan and the Secretary of With Honor Faction Hayk Mamijanyan informed that their factions would not take part in the work of the NA regular sittings. Hayk Mamijanyan clarified that their step was conditioned by the problems facing the country. Yesterday the opposition factions demanded to convene the NA extraordinary sitting, the sitting of the NA Council for getting explanations from the Government what was going on the borders of our Motherland.
The NA Speaker Alen Simonyan informed about the relevant protocols of the Central Electoral Commission, by which elected deputy and suspended ahead of time their authorities, the mandates of those deputies were given to the next candidates Aspram Krpeyan and Mikayel Tumasyan. Aspram Krpeyan will replenish the NA Armenia Faction, and Mikayel Tumasyan – the Civil Contract Faction.
In accordance with the constitutional law the NA Rules of Procedure, Mikayel Tumasyan sworn-in at the NA sitting. The parliament approved the draft laws of the agendas of the session and regular sittings.
By the NA decision at the closed sitting the NA draft decision On Holding Urgent Debate on the Theme of Public Interest the Problems of Clarification of the Fate of Prisoners of War, Hostages, the Missing and Other Detainees and Returning Them to the Motherland will be discussed.